Czy problemy hormonalne mają znaczenie przy zaburzeniach rytmu dobowego snu?
Biohacking

Czy problemy hormonalne mają znaczenie przy zaburzeniach rytmu dobowego snu?

Trudności ze snem negatywnie wpływają na pracę całego organizmu. Problemy z koncentracją, pogorszona wydolność, a tym samym rozdrażnienie i podatność na stres oddziałują na codzienne funkcjonowanie. Jedna zarwana noc nie musi być powodem do niepokoju. Jednak gdy problem pojawia się częściej, a przyczyny nie są znane — warto wykonać podstawowe badania. Jeśli chcesz wiedzieć więcej – czytaj dalej.

  1. Zaburzenia hormonalne — częsta przyczyna problemu ze snem
  2. Melatonina na sen — czy warto stosować?

Zaburzenia hormonalne — częsta przyczyna problemu ze snem

Przy zaburzeniach rytmu dobowego snu przyczyny mogą być oczywiste. Czasami spowodowane jest to zmianą stref czasowych po dalekiej podróży. Organizm dopada tzw. jetlag i musi minąć kilka dni, zanim jakość snu wróci do normy.

W niektórych przypadkach problemy ze snem mogą mieć podłoże w stosowaniu używek — nadmiernym spożyciu alkoholu, czy paleniu papierosów. Niestety często dochodzi do nich również przez zaburzenia układu nerwowego przy przewlekłym stresie oraz zaburzenia endokrynologiczne. U kobiet w okresie menopauzy powodem może być hormonalna terapia zastępcza. Dla dokładnego zbadania przyczyny konieczna będzie wizyta u lekarza i odpowiednia diagnostyka. 

Jak wyregulować cykl snu?

Z zaburzeniami rytmu snu, również tych związanych ze zmianą stref czasowych jak i tych hormonalnych, należy walczyć kompleksowo. Podstawą jest zadbanie o zdrową i zrównoważoną dietę. Wieczorem warto zrezygnować z ciężkostrawnych posiłków i postawić na lekką kolację. Nie należy spożywać alkoholu.

Znaczenie ma także przygotowane przestrzeni do spania — zaciemnione, dobrze wywietrzone pomieszczenie, w którym panuje odpowiednia temperatura. Dla regulacji godzin snu warto wprowadzić rutynę dnia — wstawać z łóżka w godzinach porannych i kłaść się spać zapadnięciu zmroku. Pomocne będzie także wyciszenie, np. czytanie książki przed snem, zamiast oglądania telewizji. Możesz wypróbować także substancje pomocnicze, np. herbaty ziołowe lub suplementy diety podwyższające poziom melatoniny. 

Melatonina na sen — czy warto stosować?

Melatonina jest hormonem snu produkowanym w szyszynce mózgowej. Jej prawidłowy poziom zapewnia stabilny rytm dobowy. Działanie melatoniny może być nieregularne, gdy w organizmie człowieka dojdzie do zaburzenia pracy gruczołu. Obniżona produkcja melatoniny skutkuje problemami z zaśnięciem i częstym wybudzaniem się. Wtedy warto uzupełnić niedobór melatoniny za pomocą dostępnych w aptece lekarstw. Działanie leku obserwuje się po kilku dniach, od rozpoczęcia kuracji, a najlepsze efekty melatonina na sen wykazuje po około dwóch tygodniach. 

Jak często przyjmować hormon snu?

Melatonina pomaga zadbać o prawidłowy sen i ustabilizować zegar biologiczny. Nie należy bezpośrednio do grupy leków nasennych, przez co nie uzależnia. Jednak ważne jest, aby odpowiednio dawkować melatoninę. Stosowanie leku przy zaburzeniach snu powinno być zawsze dopasowane do indywidualnych potrzeb. Zbyt duże dawki mogą powodować działania niepożądane. Najczęstszymi objawami są nadmierna senność w ciągu dnia, zawroty głowy, czy apatia. Nie zaleca się także długotrwałego przyjmowania leku. Najlepiej jest porozmawiać z lekarzem na temat stosowania melatoniny.

Przy długotrwałych zaburzeniach snu warto skupić się na znalezieniu przyczyny. Jeśli w ostatnim czasie nie odbywałeś dalekich podróż, problem może leżeć w zaburzonej gospodarce hormonalnej. Hormon odpowiedzialny za zdrowy sen — melatonina, naturalnie występuje w organizmie i zapewnia utrzymania stałego dobowego snu i czuwania. Przy jej niedoborze odpowiedni suplement diety może pomóc. Korzystny wpływ melatoniny jest odczuwalny w krótkim czasie, a skutki uboczne jej stosowania są znikome, dlatego warto spróbować. 

Artykuł sponsorowany